Pes, jako parťák pro vaše zimní aktivity?

Milujete zimu a chystáte se na víkend na běžky, nebo skialpy? Váš psí kamarád nemusí zůstávat doma. Můžete vyrazit s ním! Na celou akci se ale budete muset dobře připravit.

Pejskaři, kteří mají svého psa zvládnutého natolik, že jej mají většinu času na volno to mají o něco jednodušší. Pejsek si při naší zimní aktivitě běhá vedle nás a my jej musíme jen kontrolovat. V případě běžkování, že neběží v běžkařské stopě, nebo je na místě, kde s pejskem být můžete, nikomu nevadí a není to nebezpečné jak pro vás, tak pro vaše okolí. V případě skialp pak platí všeobecné bezpečností varování a výběr trasy uzpůsobíme jak našim tak pejskovým schopnostem, zkušenostem a kondici.

Vždy je zapotřebí mít u sebe vodítko, když je potřeba pejska přeci jen připnout. Doporučujeme lanové vodítko easylong, u kterého nastavíte délku vodítka dle aktuální potřeby. Když jej nepotřebujete, zkrátíte si jej a přehodíte kolem těla. Hodí se i lékárnička, kdyby se pejsek poranil, případně zvážit i botičky pro psy. Celkovou výbavu uzpůsobím délce výletu, terénu a náročnosti. Svačinku ocení i pejsek.

 

Pozor musíme dávat na příliš ostrý zmrzlý sníh nebo naopak na sníh, který je příliš hluboký, aby si pes nenatáhl sval. Proto je potřeba rychlost aktivity přizpůsobit psímu parťákovi, aby to pro něj nebylo moc těžké, nebo rychlé. Opět musíme pečlivě zvážit výběr trasy a raději nic nepodcenit.

Pokud máte pejska na vodítku, určitě ho potěší, pokud tentokrát vyměníte obojek za krátký postroj, pokud nebude v přílišném tahu. To by pak byl vhodnější postroj dlouhý, pro práci v tahu. Dobrým parťákem může být jak vodítko easy long, nebo více sportovnější Softy vodítko. Softy vodítko si můžete dát do ruky, kolem těla a nebo kolem boků. Když jej máte kolem boků, máte volné ruce třeba na zapichování hůlek. A také si délku vodítka můžete uzpůsobit dle aktuálních potřeb. Opět platí, že musíte pozorovat svého psa, aby nešlapal kam nemá, musíte mu uzpůsobit rychlost a také sledovat sílu tahu psa. Pokud je pejsek tahoun, nebude pro něj krátký postroj nejvhodnější. 

Ve volné přírodě to budete mít jednodušší. Pokud byste se rozhodli využít běžkařské trasy, je potřeba se podívat, zda povolují přítomnost psů. Pokud ano, můžete vyrazit!

Pro jistotu si to v bodech shrneme:

  • Nechodím s pejskem kam nemám.
  • Nepodcením výběr trasy.
  • Nepodcením vlastní fyzickou kondici, ale i kondici vašeho psa.
  • Na výlet se dobře vybavím.
  • I když mám pejska na volno, vezmu s sebou i vodítko.
  • Výlet si mohu usnadnit použitím postroje a Softy vodítka, které lze umístit za boky psovoda.
  • Vždy uzpůsobím výlet tak, aby všichni přítomní zvládli zvolenou trasu po všech stránkách a měli z výletu radost.
  • Uklízíme nejen po sobě, ale i po svém psovi.

A jelikož na sněhu je vše vidět, budeme mít sbírání bobíků o něco jednodušší než na blátě. Nezapomeňte sbírat exkrementy po svém psovi a vezměte s sebou designový zásobník na pytlíky. Pytlíky na hovínka, které koupíte u nás, jsou ekologické a kompostovatelné. Nezatěžujete tak přírodu a to každý horal rád uslyší. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.